PORADY DOTYCZĄCE NIERUCHOMOŚCI 1.4

Dzień dobry!

Dziś podsumowanie wszystkich postów z naszego cyklu porad dotyczącego sprzedaży/zakupu mieszkania.

Do tej pory rozważyliśmy sytuację w której sprzedawany jest lokal stanowiący odrębną nieruchomość, a więc właściciel posiada również udziały w częściach wspólnych budynku/działki na której położony jest blok i opłaca z tego tytułu podatek od nieruchomości.

A więc jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży w zależności od sposobu nabycia takiego lokalu? Zapraszamy na podsumowanie:

-Lokal został nabyty w drodze umowy kupna-sprzedaży:
*akt notarialny zakupu mieszkania (często notariusz prosi o ten dokument, ale nie jest on niezbędny),
*nr księgi wieczystej (znajdziemy go we wspomnianym akcie notarialnym lub można udać się do Sądu w którym również uzyskamy powyższą informacje),
*zaświadczenie z wydziału meldunkowego o braku osób zameldowanych w lokalu (nikt nie chce kupić mieszkania z lokatorem),
*zaświadczenie ze spółdzielni/wspólnoty o braku zaległości w opłatach czynszowych,
*już po akcie notarialnym należy spisać protokoły zdawczo-odbiorcze aby nowy właściciel mógł przepisać na siebie media.

-Lokal został nabyty w drodze umowy kupna-sprzedaży z udziałem kredytu hipotecznego:
*Sprzedaż tego typu nieruchomości odbywa się codziennie, ale trzeba pamiętać, że oprócz dokumentów wymienionych w pierwszym przypadki Sprzedający muszą zamówić również  zaświadczenie z banku, które powinno zawierać następujące informacje:
#numer rachunku technicznego do spłaty hipoteki,
#zgodę na wykreślenie hipoteki z KW po jej spłacie,
#informacje o samej nieruchomości na którą została wzięta hipoteka oraz o rodzaju i numerze umowy kredytowej (hipoteki),
#kwota pozostała do spłaty,

Hipoteka wpisana do KW może zostać spłacona niezależnie od tego czy Kupujący nabywa nieruchomość za środki własne czy również bierze na ten cel kredyt. Należy przy tym zaznaczyć, że bank Kupującego może zażyczyć sobie innych informacji w zaświadczeniu jednak w większości przypadków nie ma z tym problemów.

Ostatnią kwestią jest wykreślenie "starej" hipoteki z KW. Już po spłacie, poprzedni właściciel otrzymuje zaświadczenie o zgodzie na wykreślnie hipoteki. Musi przekazać je nowemu właścicielowi, a ten udaje się z nim do Sądu i hipoteka jest wykreślana.

- Lokal został nabyty w drodze darowizny lub poprzez spadek – dziedziczenie:
* W jednej z powyższych sytuacji, niezależnie od tego czy zakup będzie finansowany przy udziale kredytu hipotecznego czy też za środki własne, oprócz dokumentów które już wymieniliśmy w poprzednich sytuacjach, potrzebne będzie:
# zaświadczenie z urzędu skarbowego o wywiązaniu się spadkobierców z obowiązku podatkowego jeżeli nabycie nieruchomości nastąpiło po 1 stycznia 2007 roku. Należy zaznaczyć, że zaświadczenie z US, odnośnie nabycia w drodze dziedziczenia, zawsze jest wymagane. Zaświadczenie należy wyciągnąć z US niezależnie od tego czy sprzedający miał do zapłacenia podatek po dziedziczeniu czy darowiźnie czy nastąpiło zwolnienie lub przedawnienie.

Mamy nadzieję, że powyższe ogólne informacje pomogły Państwu choć w niewielkim stopniu zaznajomić się z tym jakie dokumenty są niezbędne przy procesie kupna/sprzedaży lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość. Oczywiście jeśli macie Państwo jakieś pytania, serdecznie zapraszamy do kontaktu i życzymy miłego dnia!

tel: 608 390 662, 608 392 531
email: biuro@partnernieruchomosci.eu